iyidisler.com iyidisler.com
iyi disler iyi disler implant iyi disler Estetik iyi disler Cocuk Disleri iyi disler Diş Hastalıkları iyi disler Acil iyi disler Merak Ettikleriniz iyi disler iletisim
 
 
Estetik Kavramı
Estetik Uygulamalar
Beyazlatma
iyidisler.com
 

ESTETİK UYGULAMALAR

 

Dişhekimliğinde estetik uygulamalar için çok çeşitli materyaller kullanılmaktadır. Burada en yaygın kullanılan ve yeterliliği ispatlanmış iki  temel malzemeden söz edeceğiz.

  1. Kompozitler: Bunlar "beyaz dolgu" olarak bilinirler. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan dolgu ve restorasyon malzemesidir. Özellikle ön dişlerin çürük ve fazla yaygın olmayan lokal renkleşmelerinde çok başarılı estetik sonuçlar verirler.

  2. Porselenler (seramikler): Çok büyük çürüklerin yada darbe sonucu kırılmış dişlerin estetik ve fonksiyonel tedavisinde kullanılırlar. Genel olarak iki biçimde imal edilirler. Metal destekli porselenler ve metal desteksiz (tam) porselenler. İç kısımda yer alan metal, kırılgan bir madde olan porselenin dayanıklılığını arttırır fakat estetiğini olumsuz etkiler. Bu nedenle ön dişlerde yapılacak estetik çalışmalar için metalsiz kullanılabilecek kadar dayanıklı porselenler geliştirilmiştir.
    Ön bölgede diş kaybı nedeniyle herhangi bir boşluğun olmadığı durumlarda tam porselenlerle son derece estetik kuronlar (kaplama) yapılabileceği gibi uygun durumlarda dişe minimum hasar veren lamine vener uygulamaları da mümkündür. Lamine vener;  dişin sadece ön yüzünün 1mm kadar aşındırılarak istenilen renk ve formda çok ince bir porselen yaprağın buraya yapıştırılması tekniğidir.
 
© 2006 iyidisler.com Ana Sayfa . İmplant . Estetik . Çocuk Dişleri . Hastalıklar . Acil . Merak Ettikleriniz . İletişim