iyidisler.com
iyi disler iyi disler implant iyi disler Estetik iyi disler Cocuk Disleri iyi disler Diş Hastalıkları iyi disler Acil iyi disler Merak Ettikleriniz iyi disler iletisim

DİŞ İMPLANTLARI

Diş Hekimliğinde implant kaba bir tarifle insan vücuduna uyum sağlayan maddelerden imal edilmiş yapay bir diş köküdür. İmplantlar son yıllarda  dişhekimliği pratiğinde oldukça geniş yer bulmakta ve doğru seçilmiş vakalarda üst düzeyde hasta memnuniyeti sağlamaktadır.
Diş eksiklerinin klasik yöntemlerle tedavisinde sağlam dişlerin kesilmesi, çiğneme ve konuşma fonksiyonları sırasında protezlerin oynaması, yerinden çıkması gibi olumsuzluklar bulunmaktadır. Diş implantları bu olumsuzlukları ortadan kaldıran bir teknolojik avantaj sunarlar.
 

İmplant Hangi Durumlarda Yapılır

Özellikle alt çenede tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda hastaların yaşam kalitesini son derece yükseltir. Alt çenede klasik olarak yapılan damak (total) protezleri bölgenin anatomisi gereği maalesef çok problemli ve kullanışsız protezlerdir. Alt çene ön bölgesine konulacak en az 2 tercihen 4 ya da 6 implant ile mükemmel fonksiyon ve estetik sonuçlar elde etmek mümkündür.

  • Tamamen dişsiz silik üst çenelerde ya da hareketli bir üst çene damak protezi kullanmak istemeyen kişilerde mükemmel bir alternatifdir.
  • Çenelerin arka bölgesindeki çiğneyici dişlerin tamamen kaybedildiği vakalar klasik protez tedavileri açısından en sıkıcı durumlardan birisidir. Bu eksiklikler klasik olarak son derece kaba ve hareketli protezlerle çözülürken implantlar sayesinde kıyaslanamayacak denli uyumlu tedaviler mümkündür.
  • Özellikle ön bölgedeki tek diş eksikliklerinde gereksiz diş kesimleri ve sonrasında yapılan sabit protezlerin yaratacağı olası dişeti ve estetik sorunlarını ortadan kaldırırlar. 

İmplant Nasıl Uygulanır

  • Gerekli radyolojik ve laboratuar tetkikler yapılarak implant uygulanabileceğine karar verildikten sonra implant ya da implantlar cerrahi bir işlemle önceden belirlenen yerlerine yerleştirilirler. Bu cerrahi işlem hastanın uyumu ve yerleştirilecek implant sayısına göre yarım saatten birkaç saate kadar uzayabilmektedir. Lokal anestezi ile yapılan kesinlikle ağrısız bir işlemdir.
  • İmplantlar yerleştirildikten sonra çene kemiği tarafından sarılabilmesi (osseointegrasyon) için alt çenede 2-3 üstçenede 3-5 ay bekletilirler.
  • Bu süre sonunda implantların ölçüleri alınarak üst yapıyı oluşturacak protezler hazırlanır. Protezler implantlara vidalama ya da yapıştırma yoluyla bağlanırlar.

Herkese İmplant Yapılabilir mi?  

Her tıbbi işlem gibi implantın da uygulama sınırları vardır. Yoğun radyasyon tedavileri, uzun ve yoğun bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanımını gerektiren rahatsızlıklar, riski yüksek kalp-damar hastalıkları, alkolizm ve ilaç bağımlılığı, ağır psikolojik sorunlar, kontrolsüz şeker gibi genel sağlık sorunları implant için kesin engellerdir. Gelişim çağındaki kişilere de implant yapılamaz.
Bunların yanı sıra çene kemiğinin hacmi, kalitesi, alt ve üst çenelerin birbiriyle olan ilişkisi de implant kararını verirken dikkatle incelenen en temel unsurlardır. Çene kemiklerindeki kimi olumsuzlukların bazen ön cerrahi işlemlerle giderilmesi gerekebilir.

İmplantın vücut tarafından reddi söz konusu olabilir mi?  

Geçmişte pek çok madde denenmesine rağmen artık tüm diş implantları sadece titanyumdan imal edilmektedir. Bunun temel nedeni titanyumun doku dostu olması ve bu özelliğe sahip en dayanıklı madde olmasıdır.  Bu yüzden allerjik nedenlerle vücut tarafından red edilmesi mümkün değildir.
İmplant uygulamalarının genelinde 10 yıl ağızda kalma ortalaması alt çenede %90, üst çenede %75 ler civarındadır. Tabii bu oranların yakalanması için doğru bir planlama ve iyi bir uygulama gerekmekle beraber implant kullanıcısının çok yüksek bir ağız hijyenine sahip olması en önemli faktördür.

© 2006 iyidisler.com Ana Sayfa . İmplant . Estetik . Çocuk Dişleri . Hastalıklar . Acil . Merak Ettikleriniz . İletişim